VEGAN OLMA REHBERİ

DR. ERK ÖZKAYA’NIN ÖNSÖZÜ

Ben de pek çok kişi gibi evde çokça söylenen “et yemezsen kafan çalışmaz, protein alman lazım” sözlerinin etkisinde kalarak büyüdüm. Babamın doktor olmasından dolayı bu konuyu sorgulama ihtiyacı da pek duymadım. Yaşça büyük ve tecrübeli olanların söylediklerini doğru kabul etme eğilimindeydik o dönemin çocukları olarak. Kendim doktor olup konuyu incelediğimde bu söylemin gerçeği yansıtmadığını fark ettim. Vejetaryen olmaya karar verdim ve yaklaşık yirmi yedi sene o şekilde beslendim. Bu beslenme tarzı bende hiçbir eksikliğe yol açmadığı gibi hem fiziksel olarak hem de vicdanen kendimi çok daha rahat hissetmemi sağladı. Hayvanların öldürülme sürecine hiçbir şekilde katkıda bulunmadığımı düşünüyordum. Ne zaman ki hayvansal ürünlerin (süt, yumurta, yün vb. dahil) üretimi sırasında hayvanların maruz kaldıkları acımasız koşulların ve bu üretimin çevreye etkilerinin idrakine vardım, işte o zaman uyandım. İki yıla yakın bir süredir tamamen vegan besleniyor ve herhangi bir hayvansal ürün kullanmamaya özen gösteriyorum. Hayıflandığım tek şey var: Çok daha erken yaşta vegan olmamış olmak.

Dr. Neal Barnard vegan beslenme konusunu çok etkili ve yalın bir dille anlatan yetkin bir hekim. Bu kitabı, benimle sohbet ettikten sonra vegan olmaya karar veren hastalarımın, dostlarımın işini kolaylaştırmak için çevirdim. Tanımadığım okurlara da bir şekilde ulaşacak olursa ayrıca mutlu olacağım.

Düşüncelerimiz, konuşmalarımız ve eylemlerimiz yaşam-destekleyici nitelik taşımadıkça bireysel ve toplumsal huzura erişemeyeceğimiz çok açık. Kendimiz, yakın çevremiz ve uzak çevremiz için yaşamı destekleyen bir tutum içinde bulunmayı hedefleyen anlamlı adımlar atmak istiyorsak, işe hayvanların acı çekmelerine ve öldürülmelerine neden olmayan bir beslenme tarzını benimseyerek başlayabiliriz. Vegan beslenme bunun için idealdir. Hep birlikte güzel bir dünyada yaşama dileklerimle.

Uz. Dr. Erk ÖZKAYA

 

KİTABIN KÜNYESİ

Eserin Orijinal Adı: The Vegan Starter Kit

Yazarı: Dr. Neal BARNARD

Çevirmen: Dr. Erk ÖZKAYA

Yayımcı: Epsilon Yayınları

Yayımlanma Tarihi: Haziran 2020

Sayfa Sayısı: 184

ISBN: 978-605-173-738-6

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.