YAVAŞ KOŞU / HIROAKI TANAKA

DR. ERK ÖZKAYA’NIN ÖNSÖZÜ

Düşük tempolu* koşu ile ilk tanışmam bundan 37 sene önce genç bir tıp öğrencisi iken elime geçen bir kitap ile oldu. Bu, Bill Bowerman tarafından yazılmış olan Jogging isimli küçük bir kitaptı. Orada okuduklarımı uygulamak için koşarken karşıdan gelen yaşlı bir amcanın beni çok yavaş bularak babacan bir tavırla “evladım genç adamsın, hızlı koş, biraz hızlı…” dediğini ve o sevimli insanı incitmemek için de gülümseyerek “olur amca” diye karşılık verdiğimi hoş bir anı olarak hâlâ hatırlarım. O esnada amcaya işin teknik yönünü nasıl izah edebilirdim ki? İzleyen yıllarda amatör olarak çeşitli spor dallarıyla uğraşmayı sürdürdüm. Ara ara koşmaya da devam ettim.

Uzun yılların ardından yeniden düşük tempolu koşuya, daha doğrusu yavaş koşuya başlamam Prof. Hiroaki Tanaka sayesinde oldu. Elinizdeki kitabı 2017 yılı yazında okudum. Anlatılanlar o kadar ikna edici, bilimsel ve uygulanabilir nitelikteydi ki, Adana’nın Ağustos sıcağına aldırmadan koşmaya başladım. Önceleri tekniği test etmek için birkaç hafta kadar tek başıma koştum. Baktım ki çok keyif alıyorum ve kitapta anlatılanlar pratik olarak deneyimlediklerimle örtüşüyor, arkadaşlarıma tekniği anlatmaya başladım. Bir kişi, iki kişi derken koşu grubumuz büyüdü ve yavaş koşu tekniği ile düzenli olarak koşan kalabalık bir grup hâline geldik. Böylelikle Türkiye’nin ilk yavaş koşu grubu olan Koşuperest kurulmuş oldu. (www.instagram.com/kosuperest/)

Prof. Tanaka sayesinde Koşuperest’te:

Koşu hızımız: Optimal.

Aldığımız keyif: Maksimal.

“Tekrar ne zaman koşuyoruz?” diye sormak: Normal.

Eğer ağrı veya herhangi bir rahatsızlık hissetmeden yürüyebiliyorsanız, yavaş koşu tekniğini de rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Hayatı boyunca sporla pek ilgilenmemiş olanlar bile bu teknik sayesinde koşmaya başlayabilirler. Kaç yaşında olursanız olun konfor sınırlarınızın dışına çıkmadan, keyif alarak egzersiz yapmak ve sağlıklı olmak istiyorsanız Prof. Tanaka’nın yavaş koşu tekniğini günlük yaşamınızın bir parçası hâline getirebilirsiniz. Birkaç haftalık düzenli uygulamanın ardından elde edebileceğiniz olumlu sonuçlar sizi de şaşırtacaktır.

Etkili olacağından kuşku duymadığım herhangi bir şeyi hastalarıma ya da arkadaşlarıma önerirken çoğu zaman “iyi gelirse karışmam, ona göre…” diye takılırım. Gereği gibi uyguladığınız takdirde yavaş koşunun size de iyi geleceğinden hiç şüphem yok. Nice keyifli koşular…

Dr. Erk ÖZKAYA

* Orijinal metinde geçen “jogging” kelimesi için “düşük tempolu koşu”; “slow jogging” ibaresi için de “yavaş koşu” ifadeleri kullanılmıştır.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.